Różnego typu zwyżki wykorzystywane są nie tylko do transportu lub podnoszenia materiałów i towarów na określone wysokości, lecz także do przeprowadzania prac budowlanych konserwacyjnych i naprawczych, montażu reklam wielkoformatowych czy nagrywania ujęć do filmów. Zazwyczaj większość zadań wykonuje się na zewnątrz, ale zdarzają się takie, które trzeba zrealizować wewnątrz obiektów. Czy wówczas można użyć podnośników koszowych albo ładowarek teleskopowych?
Podnośniki koszowe, ładowarki teleskopowe i innego rodzaju sprzęt do pracy na wysokości kupują lub wynajmują nie tylko firmy działające w branży budowlanej, lecz także te zajmujące się prowadzeniem prac porządkowych, wycinką drzew, montażem scen plenerowych, reklam wielkoformatowych czy dekoracji okolicznościowych. Różnego typu zwyżki przydają się również w kopalniach, kamieniołomach, na lotniskach, w portach lotniczych i w dużych gospodarstwach rolnych.
Większość maszyn przeznaczona jest do wykorzystania na zewnątrz, bo ma silniki spalinowe, ale zdarzają się modele, których można bezpiecznie używać wewnątrz pomieszczeń.
Jaka powinna być zwyżka do pracy w zamkniętych obiektach?
Zasilanie elektryczne
Przede wszystkim musi być wyposażona w silnik elektryczny. Do użycia wewnątrz pomieszczeń nadają się wyłącznie podnośniki bezemisyjne, które nie emitują szkodliwych spalin i pracują stosunkowo cicho. Osiągi takich urządzeń nie różnią się znacznie od modeli z jednostkami spalinowymi – mają podobne maksymalne udźwigi i wysokości podnoszenia – a dzięki wykorzystaniu wydajnych baterii mogą działać nawet do kilkunastu godzin bez ładowania.
Elektryczne podesty ruchome i ładowarki teleskopowe ma w swojej ofercie m.in. firma Riwal (https://www.riwal.com/pl/) działająca w Polsce od 2008 roku.
Kompaktowe rozmiary
Druga kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę szukając podnośnika przeznaczonego do pracy w budynkach, to jego rozmiary. Maszyna musi nie tylko mieścić w drzwiach wejściowych, lecz także przejeżdżać pomiędzy regałami lub urządzeniami, być w stanie ominąć elementy konstrukcyjne, a czasami również wjeżdżać do windy. Przy wyborze konkretnego modelu powinno się zatem uwzględnić jego wymiary i wagę.
Niska waga
Skoro o wadze mowa, trzeba pamiętać, że na delikatnych posadzkach nie można stawiać ciężkich podestów ruchomych o znacznych udźwigach. Żeby nie doszło do zniszczenia podłogi w magazynie, hali logistycznej czy budynku biurowym, należy poszukać takiej zwyżki, której waga będzie jak najniższa. Na rynku dostępne są modele ważące nawet poniżej 200 kg z zasięgiem do 10 metrów.
Niebrudzące koła
Dodatkowo warto również sprawdzić, czy maszyna została wyposażona w niebrudzące koła („non marking tire”) albo cy można je do niej dokupić. Co prawda określenie „niebrudzące” nie jest do końca trafne, bo takie opony także zostawiają ślady, jednak produkuje się z mieszanek poliuretanowych, a nie z produktów ropopochodnych, dlatego te ślady łatwo usunąć.
Tego typu koła mają takie same właściwości jak tradycyjne – równie dobrą przyczepność i żywotność, niski opór toczenia, niskie nagrzewanie oraz wysokie zdolności obciążenia, ale nadają się do użycia w pomieszczeniach o jasnych podłogach albo w takich, w których ważne jest zachowanie czystości.
—
Artykuł sponsorowany